Nawigacja

KONCEPCJA PRACY SZKOŁY Historia szkoły Patron szkoły

O szkole

 
HISTORIA SZKOłY

 

Na terenie Żołędowa w latach 1863-1946 istniały trzy szkoły i przedszkole.

Pierwsza z nich założona była w 1863 roku przez Augusta Radeckiego. Jej budynek obecnie znajduje się przy ul. Bydgoskiej 26, obok dzisiejszej szkoły podstawowej. Żona pana Radeckiego została nauczycielką w przedszkolu dla biednych dzieci. Budynek znajdował się za kościołem żołędowskim po jego lewej stronie, powstał on dzięki ofiarności, samozaparciu i szczodrości pana Sulisławskiewgo. Było on nie tylko dyrektorem w tym że przedszkolu, ale również nadleśniczym i kierownikiem biblioteki, która mieściła się w budynku, w którym znajduje się nadleśnictwo.  

 

Druga Szkoła Podstawowa powstała w 1890 roku i jej założycielem był p. Neuman. Mieściła się ona w budynku przy ulicy Bydgoskiej 22. Uczęszczały do niej dzieci w przedziale wiekowym 7-13 lat, uczyły się przede wszystkim czytania, pisania i prostych działań matematycznych. Z powodu bardzo dużej ilości zadań, które czekały na nich w domu, ich edukacja nie była tak efektywna jak nasza. Dzieci uczęszczały do szkoły, aby nie być analfabetami i móc sobie poradzić w życiu.

Natomiast ostatnia szkoła była zbudowana w 1907 roku przez osiadłych na ziemiach kujawsko- pomorskich kolonistów niemieckich, których w tamtych okresie było bardzo wielu. Kierownictwo w niej objął Otto Banach, który z pochodzenia był Niemcem. Mury, tegoż że budynku stoją na skrzyżowaniu ul. Jastrzębiej i Szosy Gdańskiej. Szkoła, która wówczas znajdowała się przy budynku dzisiejszej Szkoły Podstawowej wywarła największy wpływ w życiu okolicznej społeczności. Po śmierci pana Radeckiego dyrektorem w 1893 został Jan Michalski, a jego zastępcami byli Has Władysław i Helena Michałówna. Natomiast od 1 stycznia 1935 roku Buchholz Edmund. Kolejno etaty nauczycielskie sprawowali m.in. Hoffmanówna, Winiecki i Kowandówna. W trzech izbach szkolnych uczyło się wtedy około dwustu uczniów i stało się to powodem by Kuratorium Oświaty w kwietniu 1939 roku przystąpiło do budowy nowej Szkoły Podstawowej w Żołędowie. Powstawała ona w wolnym tempie mimo pomocy i ofiarności wielu ludzi z okolicznych wsi. Niestety ze względu na wybuch II Wojny Światowej budowa została przerwana. Buchholz od 1 września 1939 do 10 października został powołany do służby woskowej, a nauczyciele opuścili Żołędowo. 17 lutego 1945 roku powrócił do Żołędowa pan Edmund, aby w lipcu tego samego roku zakończyć budowę i w marcu 1946 oddać szkołę do użytku. Uczęszczały do niej dzieci z Żołędowa, Linowca, Augustowa i Maksymilianowa. Kuratorium stopniowo zaopatrywało szkołę w podręczniki i przybory szkolne.  

 

  W 1968 , jako zasłużony dyrektor, który wyróżnił się pracą zawodową i społeczną przeszedł na emeryturę, a 3 listopada 1981 zmarł. Zasługi pana Buchholza dla Żołędowa są ogromne, gdyż to dzięki jego staraniom rozpoczęto budowę szkoły w Żołędowie, a nie w Maksymilianowie. Jego ofiarna praca była doceniana również przez władze !!! Został odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Oredru Odznaczenia Polski. Wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia w pracy pedagogicznej oraz działalności społeczno- politycznej.  

Od roku 1968 stanowisko kierownika szkoły objął p. Kazimierz Kasprowicz. Jednak prawdziwy rozwój szkoła przeżyła za kadencji pani Ewy Malak 17 października 1973 roku odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Janusza Korczaka.
Pani dyrektor postarała się, aby w roku szkolnym 83/84 rozpoczęto rozbudowę szkoły.  


 

Oficjalne otwarcie placówki odbyło się 1 września 1989 roku. Budowę szkoły dokończył i zapiął na ostatni guzik pan Garczyński. Nowy budynek zachwyca uczniów starych jak i nowych swoją wielkością, szerokością, długimi korytarzami, sześcioma dodatkowymi salami, pełnowymiarową salą gimnastyczną, pomieszczeniem na stołówkę i szatnię. W 1991 roku dyrektorem szkoły został pan Krystyn Jąkalak. Szkoła Podstawowa praktycznie istniała do roku 2004, w którym to ostatni absolwenci opuścili jej mury.

W 1999 roku, uchwałą Rady Gminy w Osielsku powołano do życia Gimnazjum nr 1, którego siedzibą został budynek Szkoły Podstawowej w Żołędowie.
Obowiązki dyrektora gimnazjum przyjął p. Krystyn Jąkalak.
To dzięki jego staraniom i przychylności Rady Gminy został wybudowany kompleks obiektów sportowych, biblioteka szkolna i świetlica uzyskały nowe pomieszczenie, powstała sala komputerowa ze stałym dostępem do Internetu. Obecnie w szkole uczy się 220 uczniów w 10 oddziałach, prowadzone są oddziały o rozszerzonym programie z matematyki i informatyki. Działają koła zainteresowań i klub sportowy.
Szkoła stara się być przyjazna uczniom i rodzicom.

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka
    ul. Bydgoska 24
    86-021 Żołędowo
  • TEL/FAX 52 381 87 28
    spzoledowo@edupolis.pl

Galeria zdjęć